Fortløbende %

 

3. plac.                  
Klasse Klub Hold 1 Hest Rytter Lørdag% Lørdag Søndag% Søndag I alt %
LC-2 ØKR ØKR Misti 2 Charlotte Rathje 60,66 139,5     60,66
LB-1 ØKR   Misti 2 Christine Tathje 60,97 189     60,97
LA-1 ØKR   Ossi Opasia Sarah Kock 65,36 176,5     65,36
LB-2 ØKR   Malou Helene Holst-Jensen 59,67 179     59,67
Klasse Klub Hold 2 Hest Rytter Lørdag% Lørdag Søndag% Søndag I alt %
LB-2 HHR Pink Ladies Tyson Of Tas OX 1 Amalie Kidmose 61,04 177     61,04
LC-2 HHR   Dark Shadow Camilla Schmidt 70,42 169     70,42
LC-2 HHR   Lucasia Cecilie Haugaard 55,84 134     55,84
LA-1 HHR   Robber Mathilde Kastrup 58,71 158,5     58,71
Klasse Klub Hold 3 Hest Rytter Lørdag% Lørdag Søndag% Søndag I alt %
LC-1 ØKR Mariannes Tango 1 Mark Busch 60 150     60
LB-2 ØKR Dream Team Bianca Maija Haugaard Vestenbæk 59,67 179     59,67
LA-1 ØKR   Pinastre Katrine Max 70,4 176     70,4
LA-1 ØKR   Chas Kim Vang Forsing 67,23 181,5     67,23
Klasse Klub Hold 4 Hest Rytter Lørdag% Lørdag Søndag% Søndag I alt %
LA-4 HHR Prinsessen og Bijsterhof´s Beauty Malou Guldhammer 72,82 233     72,82
LA-1 HHR hendes 3 Damvadholms Pure Proudness 1 Celina W. Falk 69,83 202,5     69,83
LC-3 HHR prinser Corvinus Rikke Kofoed Sode-Hansen 65,6 164     65,6
LB-1 HHR   Øxenborg´s Gigolo 2 Kathja Bille Schmidt 67,26 208,5     67,26
Klasse Klub Hold 5 Hest Rytter Lørdag% Lørdag Søndag% Søndag I alt %
LB-1 HHR ORDRUPDAL Favory XXVIII-22 Nicole Sørensen 62,17 186,5     62,17
LC-2 HHR   Conversano XXVI-7 Sandra Andersen 56,67 136     56,67
LC-2 HHR   Neapolitano XXV-25 Anja Reimann Sørensen 59,38 142,5     59,38
LA-2 HHR   Coromir Nicole Sørensen 69,49 201,5     69,49
Klasse Klub Hold 6 Hest Rytter Lørdag% Lørdag Søndag% Søndag I alt %
LA-1 GLK Hold 1 fra GLK Bombolulu´s Welma Bjørg Hansen 65,37 176,5     65,37
LB-1 GLK   Niendamgaad´s La Luo Marianne Weidich Hansen 64,5 193,5     64,5
LB-2 GLK   Frydenborgs Laban Michelle Dalsgaard 65,5 196,5     65,5
LC-1 GLK   Inselfürstin Ravkilde Katja Nicolaisen Steffin 62,2 155,5     62,2
Klasse Klub Hold 7 Hest Rytter Lørdag% Lørdag Søndag% Søndag I alt %
LA-1 GLK Hold 2 fra GLK Rådbjerg´s Patano Mette Døssing Falck 65,37 176,5     65,37
LB-1 GLK   Gullhøjs Romulus Katrina Dyrnell Bolding 60,67 182     60,67
LC-2 GLK   Hoelgaard´s Ram a Quena Luna Søborg 60,21 144,5     60,21
LC-1 GLK   Selbygårds Pillo Filippos Emilie Brabrand 60 150     60

Stævne 21 og 22 juni

Hej alle

 

Vi glæder os til nogle spændende dage i dressurens tegn.

 

Der vil være indv. præmieoverrækkelse af vinderne af klasserne på dagen også i hold cup.

I holdcuppen tager man sin % med over til søndag, hvor den bliver sammenlagt med % på dagen hvorved vinderen af den indv. cup samt holdcuppen findes. Det er dog kun de tre bedste % der tæller pr. dag.

Cafeen har åbent og der kan b.la. købes lasagne og flæskestegs sandwich.

Ved spørgsmål kontakt Heidi på 2145 4104.

 

Startsliste søndag Hold cup          
Start nr. Startstid Hest Rytter Klub Klasse
1 12.46 Tango 1 Mark Busch ØKR LC-1
2 12.54 Misti 2 Charlotte Rathje ØKR LC-2
3 13.05 Øxenborg´s Gigolo 2 Kathja Bille Schmidt HHR LB-1
4 13.13 Misti 2 Christine Tathje ØKR LB-1
5 13.21 Tyson Of Tas OX 1 Amalie Kidmose HHR LB-2
6 13.30 Damvadholms Pure Proudness 1 Celina W. Falk HHR LA-1
7 13.45 Bijsterhof´s Beauty Malou Guldhammer HHR LA-4
8 13.53 Selbygårds Pillo Filippos Emilie Brabrand GLK LC-1
9 14.01 Inselfürstin Ravkilde Katja Nicolaisen Steffin GLK LC-1
10 14.09 Pinastre Katrine Max ØKR LC-1
11 14.17 Conversano XXVI-7 Sandra Andersen HHR LC-2
12 14.26 Coromir Nicole Sørensen HHR LA-2
13 14.34 Dark Shadow Camilla Schmidt HHR LC-2
14 14.42 Neapolitano XXV-25 Anja Reimann Sørensen HHR LC-2
15 14.50 Lucasia Cecilie Haugaard HHR LC-2
16 14.58 Corvinus Rikke Kofoed Sode-Hansen HHR LC-3
17 15.06 Hoelgaard´s Ram a Quena Luna Søborg GLK LC-2
18 15.14 Niendamgaad´s La Luo Marianne Weidich Hansen GLK LB-1
19 15.22 Gullhøjs Romulus Katrina Dyrnell Bolding GLK LB-1
20 15.30 Frydenborgs Laban Michelle Dalsgaard GLK LB-2
21 15.38 Malou Helene Holst-Jensen ØKR LB-2
22 15.47 Bianca Maija Haugaard Vestenbæk ØKR LB-2
23 15.55 Rådbjerg´s Patano Mette Døssing Falck GLK LA-1
24 16.03 Robber Mathilde Kastrup HHR LA-1
25 16.11 Bombolulu´s Welma Bjørg Hansen GLK LA-1
26 16.19 Ossi Opasia Sarah Kock ØKR LA-1
27 16.27 Chas Kim Vang Forsing ØKR LA-1
28 16.35 Favory XXVIII-22 Nicole Sørensen HHR LB-1

 

 

 

HHR Hold d. 21. juni – Ændre d. 20-6 klokken 10.23

 

Start nr. Stævne nr. Startstid Hest Rytter Klub
1 31 13.22 Misti 2 Charlotte Rathje ØKR
2 15 13.30 Øxenborg´s Gigolo 2 Kathja Bille Schmidt HHR
3 16 13.37 Tango 1 Mark Busch ØKR
4 32 13.44 Misti 2 Christine Tathje ØKR
5 28 13.52 Bijsterhof´s Beauty Malou Guldhammer HHR
6 29 13.59 Damvadholms Pure Proudness 1 Celina W. Falk HHR
7 37 14.06 Tyson Of Tas OX 1 Amalie Kidmose HHR
8 20 14.14 Bombolulu´s Welma Bjørg Hansen GLK
9 1 14.21 Rådbjerg´s Patano Mette Døssing Falck GLK
10 26 14.28 Corvinus Rikke Kofoed Sode-Hansen HHR
11 35 14.36 Lucasia Cecilie Haugaard HHR
12 17 14.43 Bianca Maija Haugaard Vestenbæk ØKR
13 21 14.50 Niendamgaad´s La Luo Marianne Weidich Hansen GLK
14 23 14.58 Gullhøjs Romulus Katrina Dyrnell Bolding GLK
15 27 15.05 Favory XXVIII-22 Nicole Sørensen HHR
16 33 15.12 Malou Helene Holst-Jensen ØKR
17 36 15.20 Dark Shadow Camilla Schmidt HHR
18 18 15.27 Chas Kim Vang Forsing ØKR
19 22 15.34 Frydenborgs Laban Michelle Dalsgaard GLK
20 24 15.42 Hoelgaard´s Ram a Quena Luna Søborg GLK
21 13 15.49 Conversano XXVI-7 Sandra Andersen HHR
22 34 15.56 Ossi Opasia Sarah Kock ØKR
23 19 16.04 Ebenea Camilla Thorup Rasmussen ØKR
24 5 16.11 Inselfürstin Ravkilde Katja Nicolaisen Steffin GLK
25 25 16.18 Selbygårds Pillo Filippos Emilie Brabrand GLK
26 12 16.26 Neapolitano XXV-25 Anja Reimann Sørensen HHR
27 26 16.33 Coromir Nicole Sørensen HHR
28 38 16.40 Robber Mathhilde Kastrup HHR

Holdcup søndag

Start nr.

 

Startstid

 

Hest

 

Rytter

 

Klub

 

Klasse

 

1

 

 

Tango 1

 

Mark Busch

 

ØKR

 

LC-1

 

2

 

 

Misti 2

 

Charlotte Rathje

 

ØKR

 

LC-2

 

3

 

 

Øxenborg´s Gigolo 2

 

Kathja Bille Schmidt

 

HHR

 

LB-1

 

4

 

 

Misti 2

 

Christine Tathje

 

ØKR

 

LB-1

 

5

 

 

Tyson Of Tas OX 1

 

Amalie Kidmose

 

HHR

 

LB-2

 

6

 

 

Damvadholms Pure Proudness 1

 

Celina W. Falk

 

HHR

 

LA-1

 

7

 

 

Bijsterhof´s Beauty

 

Malou Guldhammer

 

HHR

 

LA-4

 

8

 

 

Selbygårds Pillo Filippos

 

Emilie Brabrand

 

GLK

 

LC-1

 

9

 

 

Inselfürstin Ravkilde

 

Katja Nicolaisen Steffin

 

GLK

 

LC-1

 

10

 

 

Pinastre

 

Katrine Max

 

ØKR

 

LC-1

 

11

 

 

Conversano XXVI-7

 

Sandra Andersen

 

HHR

 

LC-2

 

12

 

 

Hoelgaard´s Ram a Quena

 

Luna Søborg

 

GLK

 

LC-2

 

13

 

 

Dark Shadow

 

Camilla Schmidt

 

HHR

 

LC-2

 

14

 

 

Neapolitano XXV-25

 

Anja Reimann Sørensen

 

HHR

 

LC-2

 

15

 

 

Lucasia

 

Cecilie Haugaard

 

HHR

 

LC-2

 

16

 

 

Corvinus

 

Rikke Kofoed Sode-Hansen

 

HHR

 

LC-3

 

17

 

 

Favory XXVIII-22

 

Nicole Sørensen

 

HHR

 

LB-1

 

18

 

 

Niendamgaad´s La Luo

 

Marianne Weidich Hansen

 

GLK

 

LB-1

 

19

 

 

Gullhøjs Romulus

 

Katrina Dyrnell Bolding

 

GLK

 

LB-1

 

20

 

 

Frydenborgs Laban

 

Michelle Dalsgaard

 

GLK

 

LB-2

 

21

 

 

Malou

 

Helene Holst-Jensen

 

ØKR

 

LB-2

 

22

 

 

Bianca

 

Maija Haugaard Vestenbæk

 

ØKR

 

LB-2

 

23

 

 

Rådbjerg´s Patano

 

Mette Døssing Falck

 

GLK

 

LA-1

 

24

 

 

Robber

 

Mathilde Kastrup

 

HHR

 

LA-1

 

25

 

 

Bombolulu´s Welma

 

Bjørg Hansen

 

GLK

 

LA-1

 

26

 

 

Ossi Opasia

 

Sarah Kock

 

ØKR

 

LA-1

 

27

 

 

Chas

 

Kim Vang Forsing

 

ØKR

 

LA-1

 

28

 

 

Coromir

 

Nicole Sørensen

 

HHR

 

LA-2

 

Hjælperliste

 I skal selv sørge for at bytte eller finde en anden hvis det ikke passer :)

Hjælperliste 21 og 22 juni

Klasse

Sekretariat/Tæller

Skriver

Speaker

Kritikhenter/sløjfepige

01-10-00 LD

Freja K / Camilla

Malou / Lis

Pia

Ida

2 LC-LA hest

Freja K / Camilla

Malou / Lis

Pia

Ida

3 LC-LA pony

Camilla

Freja K

Heidi

Ida

4 Hold cup

Freja K / Camilla

Zandra

Heidi

Ida

 

Ombytning af bane efter klasse 1: Freja K. Ida, Pia, Lis, Kathja, Celina

Ombytning af bane efter klasse 2: Freja K, Ida, Pia, Lis

Ombytning af bane i Cuppen: Camilla, Zandra, Ida, Freja K, Heidi

Tjek af klatter i Ridehus: Amalie, Anja

Banekørsel start: Anja

Bane køres efter klasse 3: Anja

 

 

Klasse

Sekretariat/Tæller

Skriver

Speaker

Kritikhenter/sløjfepige

5 LC pony

Freja K / Camilla

Ida

Malou

Camilla

6 LC hest

Freja K / Camilla

Ida

Pia

Camilla

7 Finale indv. hest

Freja K / Camilla

Ida

Pia

Camilla

8 Finale indv. pony

Camilla / Ida

Freja K

Heidi

Ida

 

9 Finale Cup

Camilla / Zandra

Freja K

Heidi

Ida

 

 

 

 

 

 

Ombytning af bane efter klasse 1: Freja K, Ida, Malou, Kathja, Celina

Ombytning af bane efterklasse 7: Freja K, Ida, Camilla, Pia

Ombytning af bane i finalen: Camilla, Zandra, Freja K, Heidi, Ida

Tjek af klasser i Ridehus: Kathja, Celina

Banekørsel start: Anja

Bane køres efter klasse 8: Anja

 

Cafe:

Lørdag:

Mette Frede, Mette

Søndag:

Hentiette, Mette Frede

Hold Team, individuel eller begge dele.

Lørdag d. 21.06.2014

1. LD-1 og LD-2 hest/pony

2. HHR Cup individuel Hest LA-1—LA-6

3. HHR Cup Individuel Pony LA-1—LA-6

4. HHR Hold Cup Hest/pony

Søndag d. 22.06.2014

5. LC Pony, LC-1, 2 og 3

6. LC Hest, LC-1, 2 og 3

7. HHR Finale Cup individuelt Hest

8. HHR Finale Cup individuelt Pony

9. HHR Finale Cup Hold B

10. HHR Finale Cup Hold A

 

HHR hold cup 2014
D. 21. og 22. juni.
Stævnet afholdes på HHR, Kirkevej 20, 3630 Jægerspris. Der rides udendørs på bane med fiberbund (20x60), og opvarmning sker indendørs i 20x60 ridehus.
Holdet skal være bestående af max fire ekvipager og min. 3.
Holdet skal bestå af en LC-rytter, en LB-rytter og en LA-rytter. Det er valgfrit hvilke LC (LC1-3), LB(LB1-3), og LA(LA1-6) program der rides. Sidste rytter kan enten starte valgfrit LC, LB eller valgfrit LA program. Det er tillads at blande pony og hest på et hold.
Dog er out-reglerne gældende.
Max 15 hold.
Startgebyr er 700 kr. pr. hold. Beløbet er for, at ride begge dage (kvalifikationsrunden + finalen).
Efteranmeldelse er 1.000 kr. pr. hold.
Sidste tilmeldingsfrist er søndag d. 15/6 2014.
Tilmeldingen sker på mail hornsherred@live.dk
Der skal i tilmeldingen være tydeliggjort hvilke ekvipager, der starter hvilke programmer.
Kvalifikationsrunden rides om lørdagen. De tre bedste resultater er gældende.
De otte bedst placeret hold går videre til A- finalen, og de syv resterende hold rider B- finale. Begge finaler afholdes om søndagen.
Der startes samme program begge dage.

 Startgebyr indsættes på reg. Nr. 1342, konto nr. 0425605271 inden tilmeldingsfristens            udløb.

HHR´s individuel Cup 2014


Der rides både lørdag og søndag. Placeringerne findes ved, at ekvipagen med det bedste resultat vinder klassen, hvor at procenterne for begge dage er gældende.
Dog er out-reglerne gældende.
Max 15 starter i den individuelle cup (max 15 starter for pony og max 15 starter for hest).
Dog er det kun tilladt at starte én gang pr. ekvipage i den individuelle cup.
Startgebyr er 160kr. pr. start. Beløbet er for start begge dage.
Efteranmeldelse er 300 kr. pr. start.
Sidste tilmeldingsfrist er søndag d. 15/6 2014.
Tilmeldingen sker på mail hornsherred@live.dk eller på DRF GO.
Der skal i tilmeldingen være tydeliggjort hvilket program ekvipagen ønsker at ride.
Både lørdag og søndag er gældende, hvor finalen afholdes søndag efter alle ekvipager har redet.
Der rides samme program begge dage.
Der vil være ærespræmier til vinderne og de placerede ryttere.

Startgebyr indsættes på reg. Nr. 1342, konto nr. 0425605271 inden tilmeldingsfristens            udløb.

DRF´s reglement er gældende hvor intet andet er anført.
Kontaktpersoner før- og understævnet: Heidi Hemmingsen: 21454104 – Freja Kruize: 28918314.
Sekretariatstelefon under stævnet: 21 45 41 04
Horns Herred Rideklub hæfter ikke for ulykker eller sygdom hos hest, rytter eller hestepasser under stævnet eller på ud og/eller hjemrejse. Det samme gælder for tyveri.
Der oprettes ventelister ved for mange tilmeldinger efter først til mølle princippet.